משפט תעבורה מהו?

משפט תעבורה מטפל במגוון רחב של נושאים הקשורים למצבים שונים שלנו בתור נהגים, ממצבים של עבירות קלות כגון קנסות ועד למצבים פליליים. היה והגענו להישפט בבית משפט זה, מה מצפה לנו ואיך עלינו לנהוג?

בית משפט לתעבורה עוסק במגוון רחב של נושאים. החל מעבירות קלות כמו עבירות חניה או אי ציות לתמרור וכלה בעבירות פליליות כגון גרימת מוות. ישנם מספר בתי משפט לתעבורה ובמקרה וזומנתם לבית משפט תוכלו לבקש להישפט בבית משפט שקרוב אל איזור מגוריכם ללא תלות במקום ביצוע העבירה. כאמור, בית משפט לתעבורה עשוי להפוך לבית משפט פלילי בואו לדון בעבירות כגון: הריגה, נהיגה רשלנית, גרימת נזק לאדם או לרכוש, עבירת "פגע וברח", נהיגה בשכרות, סירוב הנהג לעבור בדיקת דם או בדיקת נשיפה, זיוף מסמך המשמש לזיהוי הרכב או זיוף כל רישיון שניתן על פי דיני התעבורה ועוד מספר עבירות.

משפט התעבורה

כאשר מקבלים כתב אישום יש לבדוק מספר פרטים: שם בית המשפט, מדינת ישראל כמאשימה, פרטי הנאשם, העובדות היוצרות את העבירה, החוק עליו עבר הנהג המואשם, ושמות עדי התביעה.

פנייה לייעוץ אישי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:משאית.

בעבירות תעבורה קלות, כאלו שלא גרמו לתאונה בא אדם נפגע פגיעה של ממש, בית המשפט יוכל לדון בתיק גם ללא נוכחות הנאשם. כשזה לא מתייצב במשפט התעבורה המתנהל כנגדו יראהו בית המשפט כמודה בעובדות וכך יגזור את דינו. מנגד, לא יטיל בית המשפט עונש מאסר שלא בפני הנתבע.

מאמרים פופולריים נוספים:בדיקת שכרותאיך לעבור בדיקת ינשוףנהיגה בשכרות פסילה

מה סדר הדין בעבירות קשות?

בתחילת משפט התעבורה קוראים את כתב האישום לנאשם. אין זה חשוב אם הוא כבר במהלך פסילה מנהלית ואם לא. כעת על הנאשם להשיב אם הוא מודה או כופר באשמה. במקרה ומודה, יוכל לטעון טענות לעונש. אם כופר באשמה במשפט התעבורה יקבע בית המשפט מועד נוסף לשמיעת ההוכחות. בדיון הנוסף יש צורך להביא עדים במקרים רבים, לשם כך יבקש הנאשם ממזכירות בית המשפט "בקשה להזמנת עדים".

יש לציין כי רצוי להביא כל מסמך אפשרי במקרה של משפט הנוגע לנהיגה ללא אחד מהמסמכים החשובים (רישיון נהיגה, רישיון רכב, ביטוח), פעולה זו עשויה לחסוך זמן בהמשך ואף להקל על האשמה על ידי המרתה לקלה יותר. יש לציין כי שלילה של רישיון רכב יכולה שתהיה חלקית, כלומר, שלילה רק של רישיון הרכב ולא של אופנוע, או מתן רשות לאדם שמתפרנס מנהיגה להמשיך לנהוג על רכב עבודה בלבד. כעת, כהגיעו העדים למשפט התעבורה ניתן לחקור אותם חקירה נגדית, בית המשפט יכריע מיד בתום שמיעת העדים או במועד אחר. אם הורשע הנאשם לאחר שלב הטיעונים לעונש יינתן גזר הדין.

ומה קורה לאחר גזר הדין? קבע בית המשפט קנס, יש לשלמו באופן מיידי. איחורים בתשלום קנסות גוררים ריביות גבוהות במיוחד. הוטלה שלילה של רישיון הנהיגה? אסור לנאשם לנהוג מרגע הפסילה, מניין הפסילה יחל מרגע הפקדת הרישיון.

אם אדם מגיע למשפט התעבורה עקב ברירת קנס (כלומר קנס שניתן להמירו במשפט, כמו קנסות על מהירות מופרזת) וחל עיכוב בתשלום הקנס, כזה שיצר כפל קנס, בית המשפט לתעבורה רשאי לפטור את הנאשם מכפל קנס. יש להגיש בקשה להליך זה.

ערעור בבית משפט לתעבורה

לא חלפו 45 ימים ממתן פסק הדין? ניתן להגיש ערעור לבית משפט מחוזי, צירוף עותק מאושר של פסק הדין. כאמור ישנם משפטים שמתנהלים ללא נוכחות הנאשם, במקרה כזה יוכל אותו נאשם שהורשע וחלפו 45 ימים ממתן גזר הדין להגיש בקשה לבית המשפט המחוזי להארכת מתן הערעור. כל ערעור מטופל לגופו.

עו"ד סיני:  "אי אפשר בלי רישיון נהיגה! לכן אני נלחמת עבור כל לקוח שלי, בין אם מדובר בעבירת תעבורה קלה או חמורה. מניסיוני, כשנאשמים בעבירות תעבורה דואגים לייצוג משפטי, הם זוכים בדרך כלל לתוצאה הרבה יותר טובה עבורם".

עו"ד מיכל סיני מייצגת בהצלחה כ 10 שנים, נאשמים בעבירות תעבורה. בעלת ניסיון רב בניהול תיקים בבתי המשפט בתעבורה וכן בניהול משא ומתן מול התביעה המשטרתית. 

פנייה לייעוץ אישי ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:משאית.


אין באמור לעיל ובאתר נהיגה בשכרות משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר נהיגה בשכרות לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר נהיגה בשכרות עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד מיכל סיני

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:גביע.
פרטי יצירת קשר:

עו"ד מיכל סיני
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה ב'
ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ והכוונה חייג:

077-9974772


מידע חשוב נוסף