נהיגה בשכרות – איך יוצאים מזה?

בשנים האחרונות אנו עדים להחמרה משמעותית בענישת המבצעים עבירות תנועה. מגמה זו התפתחה לאור זאת כי הקטל הנוראי בדרכים נהיה דבר שבשגרה. חלק משמעותי ממדיניות ההחמרה הזו היא השינוי בחוק בכל הנוגע לעבירת נהיגה בשכרות. השורה התחתונה לעניין זה היא קביעתו של המחוקק עונש מינימום- פסילה של רישיון הנהיגה לתקופה מינימאלית של שנתיים. מה עושים במקרה שבו הוגש כתב אישום בגין נהיגה בשכרות?

נהיגה בשכרות – החורים בכתב האישום

1. בדיקת הינשוף – מעבר לבעייתיות הבסיסית שקיימת עם מכשיר הינשוף, קרי החזקה הקיימת לגבי אמינותו למרות שזו טרם הוכחה, ישנם נהלים אשר נקבעו בתקנות על פיהם צריכה משטרת ישראל לבצע את בדיקת השכרות. במקרים בהם המשטרה סטתה מן הנוהל ייתכן ומצאנו פרצה בגדר ואנו בדרך לזיכוי. לדוגמא:

א. בדיקת שכרות חייבת להתבצע לפחות 15 דקות לאחר שהנהג שתה אלכוהול בפעם האחרונה. במידה והשוטר לא המתין 15 דקות לפחות טרם עשה את הבדיקה וכי אין ראייה אחרת אשר תעיד על כך שחלפו לפחות 15 דקות מן המשקה אחרון, ישנו סיכוי לזיכוי.

ב. המשטרה לא תמיד מבצעת את תהליך הכיול כפי שנדרש בתקנות וייתכן כי גם כאן קיימת אפשרות לערער את יציבותו של כתב האישום במקרה ונצליח להראות פגם בהליך זה.

פנייה לייעוץ אישי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:כוכב.

2. סירוב להיבדק – באופן עקרוני, המסרב לעבור בדיקת שכרות דינו כנוהג בשכרות אך ישנם מקרים בהם לא יעמוד הסירוב להיבדק כנגד הנאשם. לדוגמא, מצב בו נדרש נהג על ידי שוטר לעבור בדיקת שכרות באמצעות הינשוף אך ישנה מניעה רפואית אמיתית מדוע לא יכול הנהג לעשות כן. במידה והשוטר מסרב לאפשר לנהג לתת דגימת דם, ייתכן כי סירוב זה יתקבל כהגנה לנאשם.

3. ביצוע בדיקת מאפיינים לאחר ביצוע בדיקת ינשוף – בדיקת מאפיינים צריכה להתבצע טרם בדיקת הינשוף וזאת על מנת שבשעת בדיקת המאפיינים יבחן השוטר את הנהג באופן אובייקטיבי. במצבים בהם ישנו ספק כי בדיקת המאפיינים נעשתה לאחר בדיקת הינשוף קמה לנאשם הגנה ראויה.

מאמרים פופולריים נוספים:נהיגה בשכרות עונש  ◄ נהיגה בשכרות זיכוי ◄ איך לעבור בדיקת ינשוף 

עמדת בתי המשפט

הצגנו כאן מספר אופציות הגנה מקובלות במסגרתן יכול נאשם בנהיגה בשכרות לצאת זכאי. אולם יש לזכור כי המגמה הכללית של בתי המשפט בעניין נהיגה בשכרות היא מגמה של החמרה. מדיניות בית המשפט היא נוקשה והיא נוטה להחמיר עם נאשמים יותר מאשר לקהל עמם. לעניין זה יצוין גם כי לבית המשפט אין מרחב תמרון ואין לו גמישות בכל הקשור להבחנה בין מקרים שונים והכלי היחיד המצוי לרשותו להקלה בעונש הוא ב-"נסיבות מיוחדות". משמעות הדבר היא שהרבה פעמים מדובר בסיטואציה של שחור או לבן, כלומר או שנהג יורשע בנהיגה בשכרות וגזר דינו יהיה פסילת רישיון לתקופה של לפחות שנתיים או שהנהג יזוכה. האופציה להשתייך למצב הביניים קרי, הרשעה ועונש קל יותר הוא מצב די נדיר. בהעדר אפשרות בחוק לשיקול דעת רחב, אין בית המשפט יכול להתחשב כדבר שבשגרה בנסיבות מקלות אלא במקרים חריגים ביותר.

לאור כל האמור נדמה לי שכדאי לאמץ את הסיסמא: "אם שותים לא נוהגים" עד כמה שאפשר היות ואם נפלנו ברשת הזו הדרך החומה אינה קלה, במיוחד לאור המגמה הגוברת להחמיר עם הנאשמים בענייני תעבורה.

עו"ד סיני:  "אי אפשר בלי רישיון נהיגה! לכן אני נלחמת עבור כל לקוח שלי, בין אם מדובר בעבירת תעבורה קלה או חמורה. מניסיוני, כשנאשמים בעבירות תעבורה דואגים לייצוג משפטי, הם זוכים בדרך כלל לתוצאה הרבה יותר טובה עבורם".

עו"ד מיכל סיני מייצגת בהצלחה כ 10 שנים, נאשמים בעבירות תעבורה. בעלת ניסיון רב בניהול תיקים בבתי המשפט בתעבורה וכן בניהול משא ומתן מול התביעה המשטרתית. 

פנייה לייעוץ אישי ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:מטוס.


אין באמור לעיל ובאתר נהיגה בשכרות משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר נהיגה בשכרות לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר נהיגה בשכרות עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד מיכל סיני

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:עץ.
פרטי יצירת קשר:

עו"ד מיכל סיני
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה ב'
ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ והכוונה חייג:

077-9974772


מידע חשוב נוסף