נהיגה בשכרות בישראל – מול נהיגה בשכרות בעולם

נהיגה בשכרות היא עבירה חמורה בכל העולם אך ניתן למצוא הבדלים בהתייחסות המשפטית אליה. ההבדל המרכזי הוא בהגדרה של נהיגה בשכרות.

בארצות הברית לדוגמא מוגדרת תאונה תחת נהיגה בשכרות כתאונה בה אחד הנהגים המעורבים היה בעל ריכוז של לפחות 0.08 גרם אלכוהול לדציליטר דם. בישראל לעומת זאת נהיגה בשכרות היא חציית רף של 0.05%: 50 מיליגרם אלכוהול ל-100 מיליליטר דם. בנוסף, קיימים הבדלים באופן בו התרבות המקומית מתייחסת אל צריכת אלכוהול. ברחבי העולם נוהגים לשתות יותר מאשר בישראל, כאשר בתוך חלק מהמדינות המערביות האלכוהול הוא גורם בולט בחברה ובתרבות. שיעורי צריכת האלכוהול בישראל קטנים משיעורי הצריכה במדינות כמו אוסטרליה, בריטניה, אירלנד, צרפת, גרמניה ומדינות מערביות נוספות. למעשה, מחקרים אשר פורסמו באחרונה מראים כי בישראל צורכים רק שביעית מכמות האלכוהול הנצרכת בקנדה ובאוסטרליה. כמובן שאין משמעות חוקתית לנתונים הללו והענישה המינימאלית על עבירות נהיגה בשכרות עדיין חמורה למדי, אך ניתן ללמוד מתוכם על הגישה האזרחית לנושא של נהיגה תחת השפעת חומרים מן הסוג הזה.

שינויים בהרגלי צריכת האלכוהול

ההגירה של אוכלוסיות עם הרגלי צריכת אלכוהול ייחודיים שינו את תרבות הבילויים והשתייה בישראל. ישנו גידול בדפוסי הצריכה של המשקאות האלכוהוליים במסגרות ביתיות וחברתיות. סוגי האלכוהול המיובאים לישראל גדלים מדי שנה, בני נוער מתנסים מוקדם יותר בשתיית אלכוהול ובחלק ממקומות העבודה נוהגים לצאת אל בילויים מרוכזים המערבים שתיית משקאות אלכוהוליים. בהתאם למגמה זו חלה עלייה גם בשיעור הנהגים אשר מבצעים עבירות נהיגה בשכרות. המצדדים בחוקים המחמירים טוענים כי העלייה במספר הנהגים השיכורים היא פונקציה של הרגלי צריכה חדשים, לעומת המתנגדים אשר מפנים את תשומת הלב אל האכיפה האינטנסיבית שלא הייתה קיימת בעבר. כיום המשטרה מפעילה ניידות ונציגי אכיפה בכל רחבי הארץ על מנת לאתר נהגים שיכורים. מנטאליות זו לא הייתה קיימת בעבר ולדעתם של רבים היא מחמירה מדי עם ציבור האזרחים.

פנייה לייעוץ אישי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:כוכב.

מאמרים פופולריים נוספים: ◄ נהיגה בשכרות עונשנהיגה בשכרות זיכוינהיגה בשכרות פסילה

שימוש במכשיר הינשוף ברחבי העולם

עוד אספקט דרכו ניתן לבחון את הפער בין נהיגה בשכרות בישראל מול נהיגה בשכרות בעולם הוא השימוש במכשיר הינשוף. בשנים האחרונות מהווה הינשוף את הכלי המרכזי במלחמה בתאונות הדרכים ובנהגים השיכורים. על פי החוק הבריטי, מותר לשוטר ליטול דגימה של אוויר נשוף רק אם קיים חדש סביר לכך שהנהג ביצע עבירת נהיגה בשכרות. בישראל לעומת זאת לא נדרש קיומו של חשד כזה. מצד שני, גם בבריטניה ניתן לזהות מגמה של החמרה והחוקים החדשים העומדים לפני אישור מתירים בדיקות אוויר נשוף אקראיות.

חוקים ייחודיים במדינות אחרות

החוק באירלנד דומה לחוק הישראלי בכך שהוא מאפשר לשוטר לדרוש מנהגים לבצע בדיקת ינשוף אקראית. סירוב נחשב עבירה בפני עצמה ובאירלנד מותר לשוטר לקחת דגימת אוויר גם מנהגים המצויים בבית חולים לאחר תאונת דרכים. בקנדה התירו בעבר לנהגים לסרב לביצוע בדיקות אוויר נשוף, אולם כיום החוק השתנה ושוטרים רשאים לדרוש זאת. מחצית ממדינות ארצות הברית מחייבות בדיקות שכרות להרוגים בתאונות דרכים וזאת על מנת לדעת האם האלכוהול הוביל לתאונה, בעוד בישראל לא קיים חוק כזה. הפתולוג בארץ אינו נדרש ליטול דגימת דם מנהגים המעורבים בתאונות דרכים קטלניות.

ממשיכים לעקוב

לסיכום, החוק לגבי נהיגה בשכרות מעניין ומרתק. ניתן להיעזר בחוקים שנכנסו לתוקף ברחבי העולם על מנת להבין כיצד לשכלל את מערכת החוקים והשיקולים הקיימת בישראל. מנגד, אין ספק כי ישראל נחשבת למדינה המחמירה עם נהגים שיכורים.

עו"ד סיני:  "אי אפשר בלי רישיון נהיגה! לכן אני נלחמת עבור כל לקוח שלי, בין אם מדובר בעבירת תעבורה קלה או חמורה. מניסיוני, כשנאשמים בעבירות תעבורה דואגים לייצוג משפטי, הם זוכים בדרך כלל לתוצאה הרבה יותר טובה עבורם".

עו"ד מיכל סיני מייצגת בהצלחה כ 10 שנים, נאשמים בעבירות תעבורה. בעלת ניסיון רב בניהול תיקים בבתי המשפט בתעבורה וכן בניהול משא ומתן מול התביעה המשטרתית. 

פנייה לייעוץ אישי ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:לב.


אין באמור לעיל ובאתר נהיגה בשכרות משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר נהיגה בשכרות לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר נהיגה בשכרות עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד מיכל סיני

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:עץ.
פרטי יצירת קשר:

עו"ד מיכל סיני
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה ב'
ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ והכוונה חייג:

077-9974772


מידע חשוב נוסף