תביעות קטנות – היום יותר מתמיד, עד 31,200 ₪

שאלות בנוגע לנושאי צרכנות מומלץ להפנות לפורום צרכנות>>

בית המשפט לתביעות קטנות נולד על מנת לפתור סכסוכים כספיים פשוטים בסכום של עד 31,200 ₪. הסכום הנ"ל משתנה מדי פעם ועל כן יש לבדוק מהו הסכום המקסימאלי להגשת תביעה טרם הגשתה. תביעות קטנות הנן תביעות למתן צו להחלפת מוצר, תיקון מוצר או ביטול העסקה לחלוטין. מאפייניו של בית המשפט לתביעות קטנות עליהם נרחיב מיד הופכים אותו לבית חם לצרכנים אשר מבקשים לקבל פיצוי על שירות לקוי.

הזכאות להגשת תביעות קטנות

תביעות קטנות נועדו לשרת את הצרכן הפרטי ולא את התאגידים הגדולים. זוהי גם הסיבה לכך כי הזכאות להגשת תביעות קטנות שמורה לאנשים פרטיים בלבד. חברות אינן רשאיות להגיש תביעות קטנות אלא אם מדובר בתביעה שכנגד. במצב כזה, רשאית החברה להגיש את התביעה שכנגד לבית המשפט לתביעות קטנות.

אדם פרטי אחד יכול להגיש עד 5 תביעות קטנות בשנה. ההגבלה הזו נועדה לאפשר למספר רב של צרכנים להגיש תביעות קטנות ולא לגרום לעומס במערכת המשפטית של תביעות קטנות אשר תוביל להאטה משמעותית בעבודת השיפוט.

יתרה מזאת, על מנת לשמור את ההליך של תביעות קטנות זריז ויעיל, יש להישמר מלהציפו ביותר מדי תביעות. במצב דברים שכזה, יתקשה בית המשפט להמשיך לסיים מחלוקות משפטיות במהירות כפי שהוא עושה כיום. במידה ותובע הגיש במהלך השנה 5 תביעות קטנות, כל תביעה נוספת שיגיש באותה השנה, תופנה אל בית המשפט השלום והוא ידון בה.

מה עוד חשוב לדעת על תביעות קטנות?

כפי שנאמר, הליך של תביעות קטנות פתוח בפני אנשים פרטיים בלבד. הגבלה זו משווה מעט את מעמדו של הצרכן מול גופי הענק איתם הוא בא במגע. ישנם מאפיינים נוספים המייחדים את ההליך של תביעות קטנות:

  1. כתב התביעה – כתב תביעה בהליך של תביעות קטנות חייב להיות מנוסח באופן תמציתי ועם זאת ברור מאוד על מנת שהשופט יבין היטב מהן עובדות המקרה. יש לצרף לכתב התביעה כל אסמכתא אשר תומכת בטענות של התובע.
  2. ייצוג עצמי – הליך של תביעות קטנות מתנהל ללא עורכי דין, קרי, הצדדים מייצגים את עצמם בבית משפט לתביעות קטנות. הדבר מאפשר לדבר עם השופט בשפה פשוטה וברורה ואין צורך לחשוש אם לא מכירים את העגה המשפטית. ניתן להגיש בקשה לייצוג ובמקרים חריגים, בית המשפט ייענה בחיוב. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי ברגע שצד אחד מיוצג, הצד השני רשאי גם הוא לבקש ייצוג וסביר להניח כי זה יינתן לו.
  3. קבלת פסק דין – תביעות קטנות אינן תביעות מורכבות אלא תביעות כספיות פשוטות. לאור זאת, קבע החוק כי פסק דין של תביעות קטנות יינתן באותו היום בו התקיים הדיון או עד שבעה ימים לאחר מכן. סיומו של סכסוך משפטי בזריזות שכזו בהחלט מהווה תמריץ לצרכנים להגיש תביעות קטנות ולהראות צרכנות טובה.
  4. הליך גמיש – הליך של תביעות קטנות מתאפיין גם בכך כי השופט אינו כבול לסדרי הדין הרגילים הנהוגים בבתי משפט אחרים. המשמעות העיקרית לכך היא כי בית המשפט לתביעות קטנות רשאי לקבל ראיות אשר אינו קבילות בהליכים אחרים.
  5. אגרה נמוכה – יתרון מהותי מאוד בהליך של תביעות קטנות הוא אלמנט האגרה. הגשת תביעה של תביעות קטנות כרוכה בתשלום אגרה של 1% בלבד מסכום התביעה. מרכיב זה הופך את ההליך של תביעות קטנות לנגיש לכל אחד.

הגשת ערעור

עד כה סקרנו את מאפייניו של בית המשפט לתביעות קטנות אשר מהווים יתרון גדול עבור התובע. האגרה נמוכה, ההליך איננו פורמאלי, מקבלים פסק דין במהירות ועוד. עם זאת, נושא הערעור על פסק דין של תביעות קטנות איננו אוטומטי כפי שנהוג בבתי משפט אחרים. על מנת לערער על פסק דין של בית המשפט לתביעות קטנות יש להגיש בר"ע – בקשת רשות ערעור. על פניו אפשר היה לחשוב שמדובר בחיסרון אך למעשה הרציונאל שמאחורי קביעה זו הוא יתרון חשוב: שימור יעילותן של תביעות קטנות. אם זכות הערעור על פסקי דין של תביעות קטנות הייתה אוטומטית, הרי שסכסוכים לא היו מגיעים אל סופם כל כך מהר כי תמיד צד אחד היה ממהר לערער. במצב הדברים הקיים, יש להגיש בקשת ערעור ועל כן רק מי שאוחז בעילת ערעור אמיתית, בקשתו תתקבל ויוכל להגיש ערעור.

לסיכום, הגשת תביעות קטנות כדאית מאוד לציבור הצרכנים בעוד היא מעניקה פתרון מהיר ויעיל לסכסוכים צרכניים כאשר הצרכן מקבל את פסק הדין לאחר זמן קצר. ההליך אינו מלווה בעלויות גבוהות היות שהאגרה נמוכה ואין צורך לשלם שכר טרחה לעורך דין.

 

עו"ד סיני:  "אי אפשר בלי רישיון נהיגה! לכן אני נלחמת עבור כל לקוח שלי, בין אם מדובר בעבירת תעבורה קלה או חמורה. מניסיוני, כשנאשמים בעבירות תעבורה דואגים לייצוג משפטי, הם זוכים בדרך כלל לתוצאה הרבה יותר טובה עבורם".

עו"ד מיכל סיני מייצגת בהצלחה כ 10 שנים, נאשמים בעבירות תעבורה. בעלת ניסיון רב בניהול תיקים בבתי המשפט בתעבורה וכן בניהול משא ומתן מול התביעה המשטרתית. 

פנייה לייעוץ אישי ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:רכב.


אין באמור לעיל ובאתר נהיגה בשכרות משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר נהיגה בשכרות לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר נהיגה בשכרות עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד מיכל סיני

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:בית.
פרטי יצירת קשר:

עו"ד מיכל סיני
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה ב'
ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ והכוונה חייג:

077-9974772


מידע חשוב נוסף