האם רף המינימום בבדיקת שכרות אינו מוגזם?

ריכוז אלכוהול בדם מעל 0.05% נחשב בישראל לנהיגה בשכרות. מבחינת הנהגים, המידע הרלוונטי נוגע לשאלה מהו הרף אותו קובע הינשוף. השוטרים מתבססים על מכשיר הינשוף על מנת לבחון נהיגה בגילופין, כאשר לאחר מכן הם רשאים לבצע גם בדיקת מאפיינים. כיום קובעת פסיקת בית המשפט כי הרף התחתון הוא 240 מיקרוגרם, אך בפועל מוגשות תביעות מרף של 290 מיקרוגרם. השאלה העיקרית בהקשר הזה האם מדובר על רף הגיוני. על מנת לענות על השאלה יש לבחון את המצב מנקודות מבט שונות.

האם רף המינימום בבדיקת שכרות אינו מוגזם?

החיסרון של חוק אחד לכל הנהגים ללא יוצא מן הכלל

אחת הטענות השכיחות נגד רף המינימום בבדיקת שכרות היא ההבדלים בין נשים לגברים ובין נהגים בגילאים שונים. המצדדים בטענה קובעים כי אי אפשר לסמן רף מינימום אחיד עבור כל הנהגים ללא יוצא מן הכלל. מבחינתם, יש הבדל בין אישה צעירה בת 20 אשר בדמה 50 מיליגרם אלכוהול לכל 100 מיליליטר לעומת גבר בן 50 עם כמות אלכוהול זהה. מעבר לכך, ישנם לא מעט נהגים אשר צורכים אלכוהול לעיתים קרובות ולכן הוא לא משפיע עליהם בצורה דומה.

פנייה לייעוץ אישי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מפתח.

בלי רף מינימום: קריטריונים בסיסיים לבדיקת נהיגה בשכרות

ישנם קריטריונים אשר על פיהם רשאי שוטר לקבוע האם הנהג שיכור. תפקידם של קריטריונים אלו הוא להצביע על מצבו של הנהג בלי קשר לבדיקת הינשוף ולרף המינימום אותו קובע החוק:

א. דיבור – שיחה קצרה של השוטר עם הנהג עשויה לחשוף דיבור איטי ומבולבל. מצב כזה מעיד על השפעה של אלכוהול או סמים וברוב המקרים תביא לבדיקות נוספות.

ב. הופעה – נהג בעל הופעה מרושלת יכול גם הוא לעורר את חשדם של השוטרים.

ג. ביצוע פעולות מוטוריות פשוטות – רף המינימום בבדיקת שכרות אינו מוגזם במידה והנהג אינו מסוגל ללכת על קו ישר או להניח את האצבע על האף. כאשר בית משפט נדרש לקבוע את חפותו או אשמתו של הנתבע, אלו הם קריטריונים חשובים אשר מייתרים את הרלוונטיות של רף המינימום.

מערכת שיקולים חדשה

נהיגה בשכרות עלולה להביא לתוצאות קטלניות ולכן לא ניתן לקבוע באופן חד משמעי שרף המינימום אכן מוגזם. יחד עם זאת, אין ספק שהחוק ובתי המשפט צריכים לגלות גמישות. נוסחה אשר תביא לידי ביטוי את השיקולים ואת הנסיבות בהם נבדק הנהג יכולה לשפר את מערכת המשפט ולהוכיח יעילות. אכיפה מוגברת של המשטרה לא תמיד מביאה להפחתה בכמות תאונות הדרכים, משום שנהגים רבים נפגעים מכך. רף המינימום בבדיקת שכרות לא אמור להביא למצב בו בתי המשפט יהיו עמוסים בתיקים של נהגים אשר לא באמת היו שיכורים. הסתמכות על רף המינימום לבדו עשויה ליצור בעיות ולכן יש להתייחס אליו בעירבון מוגבל.

האם חוק גמיש יוריד את מספר תאונות הדרכים?

רף המינימום הוא כלי נוסף בו משתמשות הרשויות על מנת לצמצם את מספר תאונות הדרכים. אין ספק כי מדובר על מאבק מבורך, לו שותפים כל האזרחים ללא יוצא מן הכלל. גם מי שאינו מחזיק ברישיון וגם מי שנוהג לצאת לבלות לעיתים קרובות יודע עד כמה הכביש הוא מקום מסוכן. מצד שני, מצב זה אינו אמור להביא לכך שרף המינימום בבדיקת שכרות יהיה נמוך מדי. יש צורך בהתייחסות מיוחדת של המחוקקת ובנקיטת גישה פרקטית ומעשית. רק בצורה כזו ניתן להשתמש ברף המינימום בצורה נכונה, להוריד את העומס על בתי המשפט ולהשיג את התוצאות הרצויות.

עו"ד סיני:  "אי אפשר בלי רישיון נהיגה! לכן אני נלחמת עבור כל לקוח שלי, בין אם מדובר בעבירת תעבורה קלה או חמורה. מניסיוני, כשנאשמים בעבירות תעבורה דואגים לייצוג משפטי, הם זוכים בדרך כלל לתוצאה הרבה יותר טובה עבורם".

עו"ד מיכל סיני מייצגת בהצלחה כ 10 שנים, נאשמים בעבירות תעבורה. בעלת ניסיון רב בניהול תיקים בבתי המשפט בתעבורה וכן בניהול משא ומתן מול התביעה המשטרתית. 

פנייה לייעוץ אישי ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.


אין באמור לעיל ובאתר נהיגה בשכרות משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר נהיגה בשכרות לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר נהיגה בשכרות עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד מיכל סיני

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: רכב.
פרטי יצירת קשר:

עו"ד מיכל סיני
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה ב'
ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ והכוונה חייג:

077-9974772


מידע חשוב נוסף