עורך דין נהיגה בשכרות
עורך דין נהיגה בשכרות
פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד מיכל סיניזהירות – שוטר עם ינשוף לפניך!

נהגים רבים שואלים את עצמם מה לעשות כאשר הם מזהים שוטר המבצע בדיקת אלכוהול. במאמר נביא עצות מעשיות ונסביר כיצד ניתן להקל את העונש על עבירות נהיגה בשכרות.

זהירות – שוטר עם ינשוף לפניך!

הכמות הגדולה של ניידות המשטרה על הכביש ברחבי הארץ, בעיקר בלילות ובסופי השבוע, גורמת לחששות כבדים בקרב הנהגים. גם אלו אשר לא צרכו אלכוהול או סמים וגם נהגים אשר ביצעו נסיעה קצרה בלבד חוששים לעצור לביקורת. מבחינה פסיכולוגית, ניידת משטרה אשר מבצעת בדיקה שגרתית מעלה פחדים רבים בקרב הנהג. חלק מהנהגים מגיבים בצורה לא נכונה, מתבצרים בעמדותיהם ומביאים להרעה במצבם. לעומתם, ישנם נהגים רבים אשר משתפים פעולה יתר על המידה ומבלי להיות מודעים לזכויות שלהם. שוטר לא יכול לעצור נהג לביקורת שגרתית לזמן ארוך יותר מחצי שעה. עובדה זו אינה ידועה לרוב הנהגים, אשר מסכימים להמתין לתורם למרות שהחוק עומד לצידם. ישנן דוגמאות רבות נוספות להתנהלות לא נכונה מול שוטרים, בעיקר כאשר מדובר על עמדות לבדיקת אלכוהול.

כיצד מתבצעת בדיקת נהיגה בשכרות?

למשטרת ישראל יש שלוש דרכים מרכזיות לבדוק האם הנהג שיכור, ולכל דרך יש יתרונות וחסרונות אחרים. מעבר לכך, אופן הבדיקה של נהיגה בשכרות תכריע במידה הגדולה ביותר את הדין אותו יקבע בית המשפט במידה והשוטר יחליט כי הנהג אכן שיכור:

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

א. בדיקת מאפיינים – זו היא הבדיקה הבסיסית ביותר של נהיגה בשכרות. בבדיקה זו מתבקש הנהג לרדת מהרכב, לבצע פעולות מוטוריות בסיסיות ופשוטות ולענות על הדרישות של השוטר. במידה והוא עובר בהצלחה את בדיקת המאפיינים רשאי השוטר לדרוש ממנה לבצע בדיקת דם או בדיקת ינשוף.

ב. בדיקת דם או שתן – ברוב הניידות אשר מבצעות בדיקת אלכוהול אין ערכות לבדיקת דם או מתן שתן. זו היא הבדיקה האמינה והקבילה ביותר בבית המשפט. במידה ובבדיקת הדם לדוגמא נמצאת כמות גדולה יותר מ-50 מ”ג של אלכוהול, שהוא 0.05% לליטר דם, הנהג נחשב שיכור.

ג. בדיקת ינשוף – זו היא הבדיקה הפופולארית והנפוצה ביותר. זו גם הבדיקה ממנה הנהגים חוששים: היא אינה דורשת היערכות מקדימה, מתבצעת בתוך מספר דקות ומביאה לתוצאות מיידיות. הרף בבדיקת אוויר נשוף עומד על 240 מיקרוגרם, כאשר כמות נמוכה מזו תעיד על כך שהנהג אינו שיכור. לעומת זאת, כמות גבוהה מהרף הקבוע בחוק עשויה להביא לשלילה מנהלית באישור קצין משטרה לתקופה של 30 ימים, לזימון למשפט ולשלילת רישיון לשנתיים לפחות על ידי שופט.

לא לסרב לבצע בדיקה

נהגים אשר רואים לפניהם שוטר עם ינשוף לא צריכים להיבהל. ראשית, כדאי לזכור את העיקרון הבסיסי והחשוב ביותר: תמיד עדיף לבצע בדיקה מאשר לסרב. גם אם הנהג יודע שהוא בסיכון וגם אם הוא כבר שיכור, את הבדיקה יש לעבור. מבחינת השוטר ובית המשפט, סירוב לביצוע בדיקת ינשוף מעיד על שכרות. לא ניתן לערער על כך ואין נסיבות מקלות. לעומת זאת, ישנם לא מעט סיבות בגינן הבדיקה עשויה להיות לא תקינה. בין היתר, כיול לא נכון של המכשיר או תנאי שטח שאינם אופטימאליים יכולים להיות מוצגים כלפי בית המשפט ולהביא לזיכוי הנהג.

לגזור ולשמור: הכירו את זכויותיכם

עצה נוספת לנהגים אשר רואים מולם שוטר שמבצע בדיקת אלכוהול היא להכיר את הזכויות. במידה והנהג הקיא או שתה רבע שעה לפני הבדיקה, או עישן חמש דקות לפני הבדיקה, התוצאות עשויות להיות שגויות. ברגע הבדיקה לא כדאי להיכנס לעימות מיותר עם השוטר או לדרוש זכויות שאינן קיימות בחוק. עם זאת, אין כל מניעה לאסוף את פרטי האירוע ולערוך מעקב. יש לבדוק כמה נהגים נוספים נעצרו, באיזה מרווחים בוצעו הבדיקות בינשוף, כמה זמן עבר מרגע העצירה לבדיקה ועד הבדיקה עצמה, כמה שוטרים היו וכדומה. פרטים אלו יכולים לעמוד לצד הנהג בבית המשפט ולהקל על העונש.

אין באמור לעיל ובאתר נהיגה בשכרות משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר נהיגה בשכרות לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר נהיגה בשכרות עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

לייעוץ והכוונה חייג: 077-9974772
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מידע חשוב נוסף