מהירות מופרזת מהי?

מתי נוסעים במהירות מופרזת

עבירת הנהיגה במהירות מופרזת היא השכיחה ביותר מבין עבירות התנועה. חל איסור על ציבור הנהגים לנהוג במהירות העולה על הקבוע בתקנות התעבורה, ולשם כך יש חלוקה לסוגי רכב שונים וכן לדרכים שונות ולגבי כל אחת מהן מהירויות מותרות.

מהירות מופרזת מהי?

הקנסות על עבירת נהיגה במהירות מופרזת הם מסוג ברירת משפט, כלומר, כאלו שאפשר להמיר אותם בבקשה להשפט במקום לשלם את הקנס הקבוע (פירוט הקנסות בהמשך). אם נוקטים בדרך זו יש להגיש בקשה זו עד 90 יום מקבלת הקנס. מעל מהירות מותרת מסוימת מקבלים זימון לדין, במקרה כזה יוכל השוטר לשלול את רישיון הנהיגה ל30 יום (פסילה מנהלית).

מהירות מופרזת – פירוט קנסות

להלן סקירה קצרה וממצה על מהירות מופרזת והעונש המוטל בגינה. בדרך עירונית: נהיגה של עד 20 קמ"ש מעל המותר תגרור קנס כספי של 250 ₪, נהיגה של 21-30 קמ"ש מעל המותר בחוק תגרור קנס של 750 ₪ ונהיגה של 31 קמ"ש ומעלה תגרור הזמנה לדין.

פנייה לייעוץ אישי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.

בדרך בין עירונית: נהיגה של עד 25 קמ"ש מעל המותר תגרור קנס של 250 ₪, נהיגה של 26-40 קמ"ש מעל המותר תגרור קנס של 750 ₪ ונהיגה של 41 קמ"ש מעל המותר תגרור הזמנה לדין.

בנוסף לפירוט הנ"ל, תקנות התעבורה קובעות חובה כללית לנהיגה במהירות סבירה תוך חובת התחשבות בתנאי הדרך וחובת האטה עד כדי עצירה מוחלטת במקרה של סכנה לנפש או לרכוש, בעיקר במצבים כגון קירבה למעבר חציה או כשהראות מוגבלת.

מלבד הקנסות, שיטת הנקודות חלה על עבירות נהיגה במהירות מופרזת. על פי שיטה זו נצברות נקודות לאורך תקופה של שנתיים ממועד ביצוע העבירה (ולא מועד המשפט). אם יצברו 12 נקודות במהלך שנתיים אלו הנהג ידרש לעבור קורס נהיגה מונעת ואף יוכל להדרש לעבור פעם נוספת מבחן נהיגה. החלוקה במקרה דנן דומה לחלוקת הקנסות לעיל מבחינת טווחי המהירות המופרזת. בדרך עירונית ובין עירונית לא ינתנו נקודות בנהיגה של עד 20 קמ"ש או 25 קמ"ש בהתאמה. 8 נקודות ינתנו בנהיגה של 21-30 קמ"ש בדרך עירונית או 26-40 קמ"ש בדרך בין עירונית. 10 נקודות ינתנו במהירות מופרזת העולה על 31 או 41 קמ"ש בדרך עירונית ובדרך בין עירונית בהתאמה.

עזרים טכנולוגים של המשטרה

עבירות המהירות המופרזת זוכים לאכיפה מוגברת על ידי המשטרה. הרשעה בעבירת מהירות מופרזת תתבסס רק על אמצעים טכנולוגיים שבשימוש המשטרה או על עדי ראיה שישבו ברכב וראו את מד המהירות. על פי הפסיקה, מהירות מופרזת לא ניתן לקבוע בהסתמכות על עדי ראיה. האמצעים המקובלים בשימושה של המשטרה לתפיסת נהגים במהירות מופרזת הם:

ממל"ז – מד לייזר בעל טווח סטייה של 5 קמ"ש, אותם יש להפחית מהמהירות שבצג. כיוון שמכשיר זה אינו מצויד במצלמה, אין ביטחון בזהות הרכב. מלבד כשל זה, במקרה של משפט על התביעה להוכיח שהמכשיר פעל בצורה תקינה, הופעל על ידי מפעיל מיומן בצורה נכונה ובתנאי שטח מתאימים.

מצלמה – התמונה המופקת מעידה על מהירות הנסיעה של הרכב, מספר רישויו ומקום הימצאו בעת הצילום. דו"ח המבוסס על צילום גם ניתן לביטול.

דבורה (מכמונת BEE) – בניגוד לשני האמצעים המוזכרים לעיל, מכמונת זו נוחה וקלה להפעלה על ידי השוטר. השוטר יכול לקלוט את מהירות הנסיעה של הנהג גם במצב נייח וגם בעת נסיעה בניידת. אמצעי זה פחות מוכר משהניים הקודמים. כמו במקרים הקודמים אפשר לערער על אמינות המכמונת הנ"ל בבדיקת הוראת היצרן, רכבים נוספים בסביבת הרכב שהפריעו למדידה ועוד.]

עו"ד סיני:  "אי אפשר בלי רישיון נהיגה! לכן אני נלחמת עבור כל לקוח שלי, בין אם מדובר בעבירת תעבורה קלה או חמורה. מניסיוני, כשנאשמים בעבירות תעבורה דואגים לייצוג משפטי, הם זוכים בדרך כלל לתוצאה הרבה יותר טובה עבורם".

עו"ד מיכל סיני מייצגת בהצלחה כ 10 שנים, נאשמים בעבירות תעבורה. בעלת ניסיון רב בניהול תיקים בבתי המשפט בתעבורה וכן בניהול משא ומתן מול התביעה המשטרתית. 

פנייה לייעוץ אישי ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: רכב.


אין באמור לעיל ובאתר נהיגה בשכרות משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר נהיגה בשכרות לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר נהיגה בשכרות עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד מיכל סיני

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.
פרטי יצירת קשר:

עו"ד מיכל סיני
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה ב'
ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ והכוונה חייג:

077-9974772


מידע חשוב נוסף