עורכת הדין מיכל סיני
עורכת הדין מיכל סיני
פנייה לייעוץ אישיפרטי יצירת קשר:

דוד בן גוריון 1,

בני ברק, 5231347

טלפון: 077-9974772

מידע חשוב נוסף

מהירות מופרזת מהי?

מתי נוסעים במהירות מופרזת
עבירת הנהיגה במהירות מופרזת היא השכיחה ביותר מבין עבירות התנועה. חל איסור על ציבור הנהגים לנהוג במהירות העולה על הקבוע בתקנות התעבורה, ולשם כך יש חלוקה לסוגי רכב שונים וכן לדרכים שונות ולגבי כל אחת מהן מהירויות מותרות.

מהירות מופרזת מהי?

הקנסות על עבירת נהיגה במהירות מופרזת הם מסוג ברירת משפט, כלומר, כאלו שאפשר להמיר אותם בבקשה להשפט במקום לשלם את הקנס הקבוע (פירוט הקנסות בהמשך). אם נוקטים בדרך זו יש להגיש בקשה זו עד 90 יום מקבלת הקנס. מעל מהירות מותרת מסוימת מקבלים זימון לדין, במקרה כזה יוכל השוטר לשלול את רישיון הנהיגה ל30 יום (פסילה מנהלית).

מהירות מופרזת – פירוט קנסות

להלן סקירה קצרה וממצה על מהירות מופרזת והעונש המוטל בגינה. בדרך עירונית: נהיגה של עד 20 קמ”ש מעל המותר תגרור קנס כספי של 250 ₪, נהיגה של 21-30 קמ”ש מעל המותר בחוק תגרור קנס של 750 ₪ ונהיגה של 31 קמ”ש ומעלה תגרור הזמנה לדין.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

בדרך בין עירונית: נהיגה של עד 25 קמ”ש מעל המותר תגרור קנס של 250 ₪, נהיגה של 26-40 קמ”ש מעל המותר תגרור קנס של 750 ₪ ונהיגה של 41 קמ”ש מעל המותר תגרור הזמנה לדין.

בנוסף לפירוט הנ”ל, תקנות התעבורה קובעות חובה כללית לנהיגה במהירות סבירה תוך חובת התחשבות בתנאי הדרך וחובת האטה עד כדי עצירה מוחלטת במקרה של סכנה לנפש או לרכוש, בעיקר במצבים כגון קירבה למעבר חציה או כשהראות מוגבלת.

מלבד הקנסות, שיטת הנקודות חלה על עבירות נהיגה במהירות מופרזת. על פי שיטה זו נצברות נקודות לאורך תקופה של שנתיים ממועד ביצוע העבירה (ולא מועד המשפט). אם יצברו 12 נקודות במהלך שנתיים אלו הנהג ידרש לעבור קורס נהיגה מונעת ואף יוכל להדרש לעבור פעם נוספת מבחן נהיגה. החלוקה במקרה דנן דומה לחלוקת הקנסות לעיל מבחינת טווחי המהירות המופרזת. בדרך עירונית ובין עירונית לא ינתנו נקודות בנהיגה של עד 20 קמ”ש או 25 קמ”ש בהתאמה. 8 נקודות ינתנו בנהיגה של 21-30 קמ”ש בדרך עירונית או 26-40 קמ”ש בדרך בין עירונית. 10 נקודות ינתנו במהירות מופרזת העולה על 31 או 41 קמ”ש בדרך עירונית ובדרך בין עירונית בהתאמה.

עזרים טכנולוגים של המשטרה

עבירות המהירות המופרזת זוכים לאכיפה מוגברת על ידי המשטרה. הרשעה בעבירת מהירות מופרזת תתבסס רק על אמצעים טכנולוגיים שבשימוש המשטרה או על עדי ראיה שישבו ברכב וראו את מד המהירות. על פי הפסיקה, מהירות מופרזת לא ניתן לקבוע בהסתמכות על עדי ראיה. האמצעים המקובלים בשימושה של המשטרה לתפיסת נהגים במהירות מופרזת הם:

ממל”ז – מד לייזר בעל טווח סטייה של 5 קמ”ש, אותם יש להפחית מהמהירות שבצג. כיוון שמכשיר זה אינו מצויד במצלמה, אין ביטחון בזהות הרכב. מלבד כשל זה, במקרה של משפט על התביעה להוכיח שהמכשיר פעל בצורה תקינה, הופעל על ידי מפעיל מיומן בצורה נכונה ובתנאי שטח מתאימים.

מצלמה – התמונה המופקת מעידה על מהירות הנסיעה של הרכב, מספר רישויו ומקום הימצאו בעת הצילום. דו”ח המבוסס על צילום גם ניתן לביטול.

דבורה (מכמונת BEE) – בניגוד לשני האמצעים המוזכרים לעיל, מכמונת זו נוחה וקלה להפעלה על ידי השוטר. השוטר יכול לקלוט את מהירות הנסיעה של הנהג גם במצב נייח וגם בעת נסיעה בניידת. אמצעי זה פחות מוכר משהניים הקודמים. כמו במקרים הקודמים אפשר לערער על אמינות המכמונת הנ”ל בבדיקת הוראת היצרן, רכבים נוספים בסביבת הרכב שהפריעו למדידה ועוד.]

מהירות מופרזת - שאלות נפוצות מהירות מופרזת מהי?

כל מהירות העולה על המהירות המותרת בחוק נחשבת למהירות מופרזת. כאשר נהג עובר על חוק ונוהג במהירות מופרזת ולצורך הענישה, קיים מדרג מהירות אשר לפיו נבחנת חומרת העבירה.

מהו העונש על נהיגה במהירות מופרזת?

בנהיגה בדרך עירונית במהירות של עד 20 קמ"ש מעל המותר - 250ש"ח קנס.
בדרך שאינה עירונית במהירות של עד 25 קמ"ש מעל המותר – 250 ₪ קנס.

בדרך עירונית במהירות 21-30 קמ"ש מעל המותר – 750 ₪ קנס + 8 נקודות.
בדרך שאינה עירונית 26-40 קמ"ש מעל המותר -750 ₪ קנס + 8 נקודות.

בדרך עירונית במהירות 31-40 קמ"ש מעל המותר - 1500 ₪ קנס+ 10 נקודות
בדרך שאינה עירונית במהירות של 41-50 קמ"ש - 1500 ₪ קנס+ 10 נקודות

בדרך עירונית במהירות של 41 קמ"ש ומעלה – העמדה לדין
בדרך שאינה עירונית 51 קמ"ש ומעלה – העמדה לדין

תוך כמה זמן מתיישנת עבירת מהירות מופרזת?

תוך שנתיים - כאשר מדובר ברכב השייך לחברה.

תוך שנה – כאשר מדובר בדוח שניתן לנהג ביד.

תוך 6 חודשים – במצב בו מדובר ברכב חדש.

תוך 4 חודשים – כאשר הנהג צולם במצלמה.

באילו מכשירים משתמשים כדי לאכוף מהירות מופרזת?

מצלמה - המצלמה מצלמת את רכב הנהג והיא מותקנת בצמתים וברמזורים.

ממל"ז (מד מהירות לייזר) - מכשיר שבאמצעות קרן לייזר מזהה את מהירות הנסיעה. כידוע במכשיר זו קיימת סטייה ועל כן מופחתים 5 קמ"ש בכל מדידה.

דבורה – מכשיר זה מודד את מהירות הנסיעה בעזרת רדאר המשדר גלים אלקטרו מגנטיים.
מכשיר זה הינו אמצעי האכיפה הפחות נפוץ אך עדיין נעשה בו שימוש.

איך ניתן לבטל קנס על מהירות מופרזת?

חשוב להדגיש, כי המשטרה לא נוהגת לבטל דוחות מהירות בקלות ועל כן המטרה העיקרית הינה הורדת הנקודות אותם קיבל הנהג בגין העבירה. קיבלתם דוח מהירות מומלץ להיוועץ בעו"ד לענייני תעבורה, אשר יבדוק את הדוח, יאתר את הכשלים ויסייע לכם לבטל את הדוח או להקל בעונש.

*אין בתוכן של אתר נהיגה בשכרות משום חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי; המסתמך על התוכן עושה זאת באחריותו האישית.

לייעוץ והכוונה חייג: 077-9974772
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מידע חשוב נוסף