מכשיר הינשוף

הינשוף – לא עוד ציפור לילה מפחידה, כי אם מכשיר לבדיקת שכרות בגופם של נהגים באמצעות נשיפת אוויר. כיום, יכול שוטר לדרוש מכל אדם לעצור ולהיבדק במכשיר הינשוף בתואנה של נהיגה בשכרות. מי שיסרב ייחשב בו במקום כמי שנהג בשכרות ורישיונו ייפסל בו במקום.

מכשיר הינשוף

על נהיגה בשכרות ומכשיר הינשוף

מכשיר הינשוף או בשמו הלועזי DRAGER ALCOTEST 7110 הוא המכשיר הכמעט יחיד בו משתמשת המשטרה לשם קביעת נהיגה בשכרות בישראל.

פנייה לייעוץ אישי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.

בתי המשפט בישראל מרשיעים נהגים באשמת נהיגה בשכרות על סמך תוצאותיו של מכשיר הינשוף. עד לשינוי פקודת התעבורה בסוף שנת 2005, בתי המשפט הסתמכו על התרשמותם של שוטרי התנועה אשר זיהו בהתנהגותם של נהגים מאפיינים המעידים על שכרות ועצרו אותם בעת נהיגה. למשטרה היתה רשימת של מאפיינים היכולים להעיד כי אדם הוא שיכור כגון:

א. הליכה בקו ישר.

ב. נגיעה באף תוך עצימת העיניים.

ג. התנהגות כללית.

ד. ריח.

ה. צורת דיבור.

לאחר תיקון הפקודה הפכה רשימת המאפיינים לפחות רלוונטית בשל כניסתו של מכשיר הינשוף לשימוש המשטרה – מכשיר אשר בודק בו ברגע את רמת השכרות של אדם ומשווה אותה לרמת שכרות אשר נקבעה כתקינה בחוק.

לתוך מכשיר הנשיפה – הינשוף, נושף הנהג אשר שוטר ביקש ממנו לעשות כן, והמכשיר יציג את ריכוז האלכוהול באוויר הנשוף. המכשיר מוגדר כך שהוא מבצע התאמה בין תוצאות ריכוז האלכוהול באוויר הנשוף אל מול רמת אלכוהול מסוימת שנקבעה בו- זוהי כמות האלכוהול המותרת.

תוצאות הנהיגה בשכרות

נהג שתפס כשהוא נוהג בשכרות ייחשב כבר באותו הרגע למי שהוכחה אשמתו, קרי, רישיון הנהיגה שלו ייפסל בו במקום לתקופה של 30 יום (או לחילופין במקרה של תאונת דרכים לתקופה של 60 או 90 יום).

נהג אשר התבקש על יד שוטר לבצע בדיקת שכרות וסרב, רואים בו כמי שמודה כי נהג בשכרות והוא צפוי לעונשים הקבועים בחוק (ס' 39 לפקודת התעבורה). החוק קובע הוראה חריגה כך ששוטר יכול לבקש מכל אדם לעבור את בדיקת הנשיפה גם ללא כל סיבה או חשד סביר.

אדם שנמצא נוהג בשכרות ורישיונו נשלל, תגיש נגדו המדינה כתב אישום בגין נהיגה בשכרות ועניינו יגיע לדיון בבית המשפט. החוק קובע עונש מינימום בגין נהיגה בשכרות – פסילת רישיון הנהיגה לתקופה שלא תפחת משנתיים, עונש כבד לכל הדעות אשר מטרתו העיקרית היא להביא לירידה בתאונות הדרכים תוך הרתעת הנהגים ששותים ולוקחים את ההגה לידיהם.

הינשוף – קביל או לא קביל?

לאורך השנים הועלו טענות כאלו ואחרות לעניין קבילותו של מכשיר הינשוף בבתי המשפט. קביעה גורפת כי המכשיר אינו קביל תביא למצב בו אנשים חפים מפשע הורשעו בכך שנהגו כשהם שיכורים. על כן ישנן שאלות רבות לעניין מהימנות תוצאות המכשיר.

ביום 7.5.09 אישר בית המשפט המחוזי בירושלים (כב' הש' רביד בב"ש 8091\09) את פסק דינו של בית משפט השלום בירושלים (כב' הש' טננבאום בב"ש 637\08) – החלטה לפיה יש להעביר את מכשיר הינשוף לבדיקת מומחה וזאת כדי לקבוע את קבילותו.

בית המשפט קובע בפסק הדין כי ישנו אינטרס ציבורי משותף של המשטרה ושל בתי המשפט לוודא כי המכשיר לפיו נקבעת ההחלטה כי אדם נהג בהיותו שיכור, חייב להיות תקין במלוא האחוזים שכן לא ייתכן שבני אדם יורשעו על סמך מכשיר שאינו אמין וייענשו על כך.

עו"ד סיני:  "אי אפשר בלי רישיון נהיגה! לכן אני נלחמת עבור כל לקוח שלי, בין אם מדובר בעבירת תעבורה קלה או חמורה. מניסיוני, כשנאשמים בעבירות תעבורה דואגים לייצוג משפטי, הם זוכים בדרך כלל לתוצאה הרבה יותר טובה עבורם".

עו"ד מיכל סיני מייצגת בהצלחה כ 10 שנים, נאשמים בעבירות תעבורה. בעלת ניסיון רב בניהול תיקים בבתי המשפט בתעבורה וכן בניהול משא ומתן מול התביעה המשטרתית. 

פנייה לייעוץ אישי ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.


אין באמור לעיל ובאתר נהיגה בשכרות משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר נהיגה בשכרות לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר נהיגה בשכרות עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד מיכל סיני

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: רכב.
פרטי יצירת קשר:

עו"ד מיכל סיני
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה ב'
ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ והכוונה חייג:

077-9974772


מידע חשוב נוסף