עורך דין נהיגה בשכרות
עורך דין נהיגה בשכרות
פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד מיכל סינימשמעותו של יפוי כוח נוטריוני

חתימה על יפוי כוח היא אחת מן הפעולות המשפטיות המשמעותיות ביותר. זאת משום שהיא מעניקה סמכות למיופה הכוח, לבצע פעולה משפטית או מספר פעולות, בשם החותם, כלפי צד שלישי.

משמעותו של יפוי כוח נוטריוני

ככל שהיקף ההרשאה גדול יותר, כך גדלה המשמעות של יפוי הכוח. במקרה של יפוי כוח נוטריוני, ההרשאה הניתנת למיופה הכוח, היא ענפה מאוד.

על כן, קיימת חובה בדין לפנות אל עורך דין נוטריון, לשם חתימה על ייפוי כוח אלו, והם לא יהיו תקפים אם לא נערכו על ידי נוטריון או אם החתימות שעל גביהם, לא אומתו על ידי נוטריון.

יפוי כוח נוטריוני, עליו חותמים בפני עורך דין נוטריון, הוא אחד משניים: יפוי כוח כללי או יפוי כוח לביצוע עסקת מקרקעין הטעונה רישום בלשכת רישום מקרקעין.

משמעותו של יפוי כוח נוטריוני

כאשר אנו חותמים על יפוי כוח מכל סוג שהוא, אנו מעניקים הרשאה לאדם אחר, לפעול בשמנו, כלפי צד שלישי. זוהי פעולה משפטית אשר לה משמעות רבה מאוד ועל כן, אין לחתום על יפוי כוח, אלא בזהירות ותוך הפעלת שיקול דעת.

קל וחומר כאשר מדובר על יפוי כוח נוטריוני, אשר סוג אחד שלו, מעניק הרשאה בלתי מוגבלת למיופה הכוח והסוג השני, עניינו בעסקאות בעל ערך כלכלי רב.

יפוי כוח נוטריוני הוא יפוי כוח כללי וכשמו כן הוא, אינו מוגבל לתחום פעולות מסוים. זאת בניגוד ליפוי הכוח הסטנדרטי עליו חותמים, אשר נותן הרשאה למיופה הכוח לפעול בתחום מסוים בלבד.

מכאן, אנו מבינים מדוע נקבע כי יש לחתום על יפוי כוח כללי בפני נוטריון.

יפוי כוח נוטריוני הוא גם יפוי כוח לעסקת מקרקעין, הטעונה רישום בלשכת רישום מקרקעין. עסקאות מקרקעין הטעונות רישום, הן בעלות ערך כלכלי אדיר, לרוב מדובר בעסקה היקרה ביותר בחייו של אדם.

לאור זאת, נקבע כי גם יפוי כוח זה, יערך על ידי נוטריון או לכל הפחות, ייחתם בפניו.

האם ניתן לחתום בפני עורך דין?

יפוי כוח נוטריוני קיבל את שמו, בשל העובדה כי הוא נחתם בפני עורך דין נוטריון. אולם, נשאלת השאלה, האם אפשר לחתום על יפוי כוח נוטריוני, בפני עורך דין שאיננו נוטריון?

אנו יודעים כי לשם חתימה על ייפוי כוח אחרים, אין חובה לפנות לעורך דין אך ניתן לחתום בפניו. האם כך המקרה גם כשמדובר על יפוי כוח נוטריוני?

לעניין זה חשוב לדעת מי הוא מיופה הכוח. היה וההרשאה ניתנת לעורך דין, הרי שניתן לחתום בפניו, גם כאשר מדובר על יפוי כוח נוטריוני. אולם, אם מיופה הכוח איננו עורך דין, יש לפנות אך ורק אל עורך דין נוטריון.

היכן מוצאים עורך דין נוטריון?

כאשר אנו זקוקים לשירותי נוטריון מכל סוג שהוא, יש למצוא משרד נוטריון. הנוטריון הוא עורך דין במקצועו אך עורכי דין רבים אינם בעלי רישיון נוטריון. אם כן, כיצד מאתרים עורך דין נוטריון?

1. הפנייה: הדרך הטובה ביותר למצוא עורך דין נוטריון מקצועי, היא באמצעות המלצה של עורך דין שאיננו נוטריון או של אנשים אחרים, למשל, קרובי משפחה, אשר קיבלו שירותי נוטריונים מאותו נוטריון.

2. חיפוש באינטרנט: ניתן לאתר נוטריון באמצעות האינדקסים השונים הקיימים ברשת. ניתן לחפש בין השאר, גם על פי מיקום גיאוגרפי.

3. מאגר הנוטריונים: באתר האינטרנט של לשכת עורכי הדין, ישנו מאגר נוטריונים מסודר, בו ניתן לערוך חיפוש על פי שם הנוטריון, שפה ומיקום גיאוגרפי של המשרד.

תפקידו של הנוטריון

הדרישה לפנות אל נוטריון לשם עריכת יפוי כוח נוטריוני, מקורה בחשיבות הרבה של סוגי יפוי הכוח האלו. האחד, מעניק הרשאה בלתי מוגבלת למיופה הכוח והשני, משמעותו הכלכלית גדולה מאוד.

כאשר מדובר על יפוי כוח רגיל, ספציפי, אין צורך לאמת את החתימות אצל נוטריון אך כשמדובר על יפוי כוח כללי או יפוי כוח לעסקאות מקרקעין הטעונות רישום, חובה לפנות אל נוטריון. ניתן לפנות גם אל עורכי דין, כל עוד הם מיופי הכוח.

תפקידו של הנוטריון טרם יערוך את יפוי הכוח או יאמת את החתימות, הוא לבדוק את הכשרות המשפטית של הצדדים ולוודא כי הם מבינים את משמעות הפעולה.

היה ומי מהצדדים איננו כשיר לביצוע הפעולה, לא יוכל הנוטריון לערוך את יפוי הכוח ולא יוכל לאמת את החתימות. כמו כן, אם עלה חשש כי מייפה הכוח אינו פועל מרצון חופשי, אלא מופעל עליו לחץ כלשהו, לא יאשר הנוטריון את הפעולה.

יפוי כוח נוטריוני כולל שני סוגים של ייפוי כוח: יפוי כוח כללי ויפוי כוח לביצוע עסקת מקרקעין, הטעונה רישום. משמעותם של שני אלו, גדולה מאוד ולכן, קיימת חובה לפנות אל נוטריון לשם חתימה עליהם.

אין באמור לעיל ובאתר נהיגה בשכרות משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר נהיגה בשכרות לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר נהיגה בשכרות עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

לייעוץ והכוונה חייג: 077-9974772
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מידע חשוב נוסף