נהיגה בשכרות – איך עוצרים את התופעה

נהיגה בשכרות נהפכה בשנים האחרונות לתופעה שכיחה והמדובר בתופעה איומה אשר פוגעות בנו ובכל היקרים לנו. מגמת ההחמרה בענישה בעבירות תנועה אשר התפתחה לאור המצב הזה, נוגעת באופן ישיר לעבירת נהיגה בשכרות. אין חולק כי מדובר באחת העבירות החמורות ביותר אם לא החמורה ביותר וכל המבצע אותה הוא פושע המסכן את חיי כולנו.

נהיגה בשכרות – איך עוצרים את התופעה

נהיגה בשכרות: עונש מינימאלי

במסגרת הכרזת המלחמה על פושעי הדרכים, קבע המחוקק כי בעבירה של נהיגה בשכרות, על בית המשפט לגזור על הנאשם פסילת רישיון של מינימום שנתיים. המחוקק הותיר לבית המשפט שיקול דעת מסוים וקבע כי בית המשפט רשאי:

1. בנסיבות מיוחדות שיירשמו – להורות על פסילת רישיון לתקופה קצרה מהמינימום.

פנייה לייעוץ אישי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.

2. הנסיבות יפורטו בפסק הדין – החוק גם דורש כי בית המשפט יפרט את הנסיבות המיוחדות שהובילו אותו לגזירת תקופת פסילה קצרה יותר.

פנייה לייעוץ אישי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.

נהיגה בשכרות – הגילוי

קיימות שתי סוגי בדיקות המאפשרות איתור של נהגים שיכורים:

1. בדיקת דם – ניתן לדרוש מנהג לעשות בדיקת דם רק במקרים בהם התרחשה תאונת דרכים או במצב שבו קיים חשד סביר כי אותו נהג נוהג בשכרות.

2. הינשוף – בדיקה באמצעות הינשוף, כשמה כן היא, נעשית על ידי נשיפה ורמת האלכוהול נמדדת באותו אוויר נשוף. ביצוע בדיקה זו, בניגוד לביצוע בדיקת דם, יכולה להידרש מאיתנו ללא כל צורך בחשד ספציפי ומסוים לגבינו.

על פניו היינו יכולים לומר כי דרך בטוחה לעצירת התופעה של נהיגה בשכרות היא הגברת כוח האדם במסגרת משטרת ישראל וביצוע מסיבי של בדיקת ינשוף בכל רחבי הארץ. אולם מכשיר הינשוף טומן בחובו הרבה סימני שאלה היות שטרם הוכחה אמינותו ודייקנותו ככלי מדעי. נראה כי ברגע שתוכח אמינותו של מכשיר הינשוף כדאי יהיה להגביר את הנוכחות בכבישים ולבצע בדיקות רמת אלכוהול באמצעותו ולהוריד את הנהגים השיכורים מהכביש.

בתי המשפט – איך הם רואים את הדברים?

בתי המשפט נוקטים במדיניות וקשה וחריפה בכל הקשור לנהיגה בשכרות. בהתאם, בוחרים הם שלא לנצל, ברובם המכריע של המקרים, את שיקול הדעת שנתן להם המחוקק, קטן ככל שיהיה. נדמה כי יש בכך איזו בעייתיות שכן יש צורך להבחין מקרים חמורים יותר לבין מקרים חמורים פחות וניתן לטעון כי בית המשפט צריך לצאת בקריאה אל המחוקק לתקן את החוק ולאפשר לבית המשפט מרחב תמרון.

נהיגה בשכרות – חינוך מילדות

החינוך מסמל את ראשיתם של דברים ובכדי להוקיע תופעה מן השורש יש להתחיל מילדות. בישראל מותרת שתיית האלכוהול מגיל 18 ומעלה אך אין חולק על כך שאלכוהול נמכר יום יום גם לילדים קטנים. יש ליצור מערכת פיקוח ואכיפה חזקה בכדי למנוע את מכירה של משקאות חריפים למי שאינו בן 18 לפחות. כמו כן, כפי שמוסדות החינוך בארץ צריכים להקפיד ללמד היסטוריה, אזרחות ואנגלית, מוטל עליהם גם התפקיד של חינוך התנהגותי וחברתי. יש להחדיר את המסר בדבר מסוכנות התופעה מגיל קטן ואז יש לנו סיבה להאמין שביום מן הימים התופעה הזו של נהיגה בשכרות תהיה נחלת העבר.

עו"ד סיני:  "אי אפשר בלי רישיון נהיגה! לכן אני נלחמת עבור כל לקוח שלי, בין אם מדובר בעבירת תעבורה קלה או חמורה. מניסיוני, כשנאשמים בעבירות תעבורה דואגים לייצוג משפטי, הם זוכים בדרך כלל לתוצאה הרבה יותר טובה עבורם".

עו"ד מיכל סיני מייצגת בהצלחה כ 10 שנים, נאשמים בעבירות תעבורה. בעלת ניסיון רב בניהול תיקים בבתי המשפט בתעבורה וכן בניהול משא ומתן מול התביעה המשטרתית. 

פנייה לייעוץ אישי ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.


אין באמור לעיל ובאתר נהיגה בשכרות משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר נהיגה בשכרות לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר נהיגה בשכרות עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד מיכל סיני

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מפתח.
פרטי יצירת קשר:

עו"ד מיכל סיני
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה ב'
ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ והכוונה חייג:

077-9974772


מידע חשוב נוסף