נהיגה בשכרות – הרף המינימאלי לא מציאותי

בשנים האחרונות אנו עדים לגידול מזעזע במספר תאונות הדרכים שיש בארץ. אותן תאונות הנגמרות באובדן חיים מזעזעות אותנו וגורמות לנו לפחד נוראי בכביש. לאור זאת, ישנה מגמה, מזה מספר שנים, להחמיר את הענישה בתחום התעבורה למען שכבישי ישראל יפונו מעברייני תנועה.

נהיגה בשכרות – הרף המינימאלי לא מציאותי

עבירה של נהיגה בשכרות גם היא הפכה בישראל למכת מדינה ועל כן מצווה המחוקק על בתי המשפט להטיל עונש מינימאלי של פסילת רישיון לתקופה של שנתיים בלבד לכל אדם המורשע בנהיגה בשכרות. לצד הביקורת הענפה הקיימת באשר לעונש זה, ישנם הטוענים כי הרף המינימאלי למדד אלכוהול הקבוע בחוק איננו מציאותי.

רף המדידה לקביעת כמות האלכוהול המותרת תלוי בסוג הבדיקה:

1. בדיקת דם – כאשר מבוצעת לנהג בדיקת אלכוהול באמצעות בדיקת דם הוא יימצא שיכור אם רמת האלכוהול בדמו תהיה גבוהה יותר מ-50 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר של דם.

פנייה לייעוץ אישי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.

2. בדיקת ינשוף – במסגרת בדיקה זו ייחשב אדם לשיכור אם בליטר אוויר נשוף נמצאו יותר מ-240 מיקרו-גרם אלכוהול.

הרף המינימאלי – מה הבעיה?

ישנן כמה טענות אפשריות לגבי רף האלכוהול הנהוג בישראל, הנה כמה מהן:

1. הרף נמוך – הרף הקבוע בארץ הוא נמוך באופן יחסי למה שנהוג בעולם.

2. הרף איננו מתיישב עם המציאות – הרף מוביל למצב ששתייה של כוס יין אחת או כוס בירה אחת, דבר לגיטימי לחלוטין, יכולה להכניס אדם להגדרה של שיכור ולהביא לפסילת רישיונו לתקופה של שנתיים לפחות.

3. המדדים בעייתיים – היות שהם לא לוקחים בחשבון את ההבדלים המשמעותיים של השפעת אלכוהול על אנשים שונים.

הפיתרון

אין ספק שיצירת מדדים שיביאו בחשבון את הבעיות שהעלינו כאן אינה משימה קלה ובהיותנו אנשים ריאליים עלינו לחשוב על פיתרון אחר. מהו? גמישות בחוק. במה דברים אמורים? אין ספק כי פיתוח מדיניות סובלנית יותר לגבי נהיגה לאחר שתיית אלכוהול היא פרובלמאטית היות שהתופעה עצמה מאוד מסוכנת ובלתי רצויה. אולם, בשם הצדק וההיגיון חובה להפריד בין סוגים שונים של מקרים. לא ייתכן כי דינו של אדם שעבר אך במעט את רף האלכוהול הקבוע בחוק יהיה זהה לדינו של אדם אשר שתה חצי מהבר בו שהה כל הלילה.

פקודת התעבורה במתכונתה הנוכחית איננה נותנת מענה לצורך זה ולטעמי מדובר במחדל קשה ביותר. חומרתו של מחדל זה מתגברת לאור העובדה כי רף האלכוהול המותר כחוק הוא נמוך באופן מוגזם.

בדומה למקרים רבים אחרים ישנה כאן סוגיה של איזון. מצד אחד אין לאיש חולק על כך כי תופעת הקטל בדרכים חייבת להעלם מחיינו עד כמה שניתן. כתבות על מותם של בני אדם בתאונות דרכים נהיה בארץ דבר שבשגרה וחייבים לשים לכך סוף. אני משוכנעת כי איש גם אינו חולק על כך שעבירה של נהיגה בשכרות היא עבירה חמורה שיש להוקיעה מן השורש. אולם פעולה למען מטרה אחת אינה בהכרח משמעה פגיעה בערכים אחרים. הכוונה היא שאין כל סיבה לכך שרף האלכוהול המותר יהיה בלתי סביר. כמו כן אין סיבה שלא יותר לבית המשפט שיקול דעת להבחנה בין מקרים שונים ונהגים שונים. לקיחה בחשבון של שני הדברים שציינתי זה עתה לא יפגעו במלחמתנו כנגד נהיגה בשכרות אלא יתנו למצב צביון קצת יותר ריאלי שניתן יהיה לעמוד בו וכמו כן ישפרו את אמון הציבור במערכת המשפט אשר.

עו"ד סיני:  "אי אפשר בלי רישיון נהיגה! לכן אני נלחמת עבור כל לקוח שלי, בין אם מדובר בעבירת תעבורה קלה או חמורה. מניסיוני, כשנאשמים בעבירות תעבורה דואגים לייצוג משפטי, הם זוכים בדרך כלל לתוצאה הרבה יותר טובה עבורם".

עו"ד מיכל סיני מייצגת בהצלחה כ 10 שנים, נאשמים בעבירות תעבורה. בעלת ניסיון רב בניהול תיקים בבתי המשפט בתעבורה וכן בניהול משא ומתן מול התביעה המשטרתית. 

פנייה לייעוץ אישי ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: רכב.


אין באמור לעיל ובאתר נהיגה בשכרות משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר נהיגה בשכרות לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר נהיגה בשכרות עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד מיכל סיני

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.
פרטי יצירת קשר:

עו"ד מיכל סיני
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה ב'
ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ והכוונה חייג:

077-9974772


מידע חשוב נוסף