נהיגה בשכרות – פעם שנייה

מטרת המחוקק כיום היא להלחם בתופעת נהיגה בשכרות. פקודת התעבורה קובעת עונש מינימאלי גבוה ובתי המשפט נוטים שלא לגזור עונשים הפחותים מעונש המינימום הקבוע וזאת כדי לא לפגוע במטרת החוק. נהג אשר ביצע נהיגה בשכרות בפעם השנייה- עונשו יהיה גבוה יותר מבלי שיצטרך בית המשפט להפעיל כלל שיקול דעת.

נהיגה בשכרות – פעם שנייה

מיהו שיכור?

פקודת התעבורה קובעת כי נהג אשר נתפס נוהג ובדמו כמות של 50 מיליגרם אלכוהול לכל ליטר דם, או 240 מיקרוגרם אלכוהול לליטר אויר נשוף, נחשב לנהג שיכור.

גם נהג שסירב להיבדק על ידי שוטר, אם בבדיקת נשיפה ואם בבדיקת דם, ייחשב כמי שנהג בשכרות. החוק קובע חזקה לפיה אדם המסרב לבדיקה יראו בו מיד כמי שביצע עבירה של נהיגה בשכרות ועליו נטל ההוכחה לכך שהוא חף מפשע.

פנייה לייעוץ אישי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מפתח.

ענישת בתי המשפט בעבירת נהיגה בשכרות

פקודת התעבורה קובעת רף ענישה מינימאלי ובכך מגבילה את שיקול דעתם של השופטים. החוק קובע כי אדם אשר הורשע בנהיגה בשכרות, ייפסל רישיון הנהיגה שלו לתקופה שאינה פוחתת מ- 24 חודשים, וכמו כן ייגזר עליו קנס כספי ושלילת רישיון על תנאי.

החוק מאפשר 'פרצה' קטנה, ובכך אינו כובל את ידיהם של השופטים באופן מוחלט, תוך שהוא קובע סייג לפיו במקרים מיוחדים בלבד, אותם יפרט בית המשפט בפסק הדין, ניתן יהיה להפחית את תקופת הפסילה לתקופה הפחותה מתקופת המינימום.

שיקול הדעת הוא צר ביותר שכן מטרת המחוקק היא לגזור עונשים כבדים על נהגים אשר נהגו בשכרות, בין אם גרמו לתאונה ולנפגעים בנפש ובגוף, ובין אם התאונה נמנעה על ידי בדיקת המשטרה.

כמו כן הפסיקה מראה כי בתי המשפט לא נוהגים להשתמש באופן שכיח בשיקול הדעת שניתן להם בחוק והעונשים המוטלים על נהגים שביצעו עבירת נהיגה בשכרות לא פוחתים מעונש המינימום.

פעם שנייה – כפל עונש

עונש המינימום אותו קובע החוק נחשב לבעייתי מבחינה חוקתית. חוק יסוד כבוד האדם וחירותו קובע כי על בתי המשפט לבחון את עונשו של אדם באופן מידתי ובהתאם לנסיבות, אך פקודת התעבורה קובעת באופן גורף כי מי שביצע עבירת נהיגה בשכרות – אין לבית המשפט כל סיבה לגזור עליו עונש מידתי ועליו להטיל עונש מינימום של שנתיים פסילת רישיון לכל הפחות.

בתי המשפט רואים באדם שנתפס בשנית תוך שהוא נוהג בשכרות כאדם מסוכן. נהג, אשר הוטל עליו כבר בעבר עונש של פסילת רישיון לתקופה לא קצרה, של 24 חודשים, ועדיין ממשיך בשלו מבלי להבין את חומרת המעשים.

החוק אך ממשיך וקובע כי נהג אשר נתפס תוך נהיגה בשכרות והורשע בשנית לאחר שהורשע בשנה קודם לכן באותה עבירה – בית המשפט לא יטיל עליו שוב עונש מינימאלי של שנתיים, אלא ייגזר עליו מיד עונש של פסילת רישיון לתקופה של ארבע שנים. החוק כבר מכפיל את העונש לעבריין תעבורה שנחשב סדרתי.

עו"ד סיני:  "אי אפשר בלי רישיון נהיגה! לכן אני נלחמת עבור כל לקוח שלי, בין אם מדובר בעבירת תעבורה קלה או חמורה. מניסיוני, כשנאשמים בעבירות תעבורה דואגים לייצוג משפטי, הם זוכים בדרך כלל לתוצאה הרבה יותר טובה עבורם".

עו"ד מיכל סיני מייצגת בהצלחה כ 10 שנים, נאשמים בעבירות תעבורה. בעלת ניסיון רב בניהול תיקים בבתי המשפט בתעבורה וכן בניהול משא ומתן מול התביעה המשטרתית. 

פנייה לייעוץ אישי ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.


אין באמור לעיל ובאתר נהיגה בשכרות משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר נהיגה בשכרות לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר נהיגה בשכרות עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד מיכל סיני

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.
פרטי יצירת קשר:

עו"ד מיכל סיני
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה ב'
ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ והכוונה חייג:

077-9974772


מידע חשוב נוסף